Soczewki okularowe – jakie wybrać?

0
1985

Jakie materiały są dostępne obecnie narynku?

Jeśli chcesz kupić okulary, możesz wybrać dwa różne rodzaje szkła: Szkło mineralne lub tworzywo sztuczne. Szkło mineralne to tradycyjny materiał do produkcji soczewek okularów. Podobnie jak w przypadku tradycyjnego szkła, składa się z specjalnego stopu kwarcu, sody i wapna. Szybciej łamie się i jest cięższy niż plastik. Zalety: Jest wytrzymały i nie rysuje się tak szybko. Jednak producenci osiągają te efekty również dzięki specjalnym powłokom na szkło plastikowe. Jest zatem zrozumiałe, że około 95 procent wszystkich użytkowników okularów wybiera soczewki plastikowe.

Okulary korekcyjne

Współczynnik załamania optycznego soczewki okularowej

Współczynnik załamania światła wskazuje na odbicie i właściwości refrakcyjne soczewek okularów i jest podstawowym elementem składowym ceny soczewek okularowych. Im wyższy współczynnik załamania światła, tym cieńsze, lżejsze i bardziej estetyczne wykończone szkło. W przypadku wysokich wartości dioptrii zaleca się zatem wybór wyższego współczynnika załamania światła w celu zmniejszenia grubości i wagi soczewek.

Soczewki sferyczne lub asferyczne

Bez względu na rodzaj obiektywu, produkcja soczewek okularów jest bardzo skomplikowana i skomplikowana technicznie. Proste soczewki są szlifowane w taki sposób, aby ich krzywizna odpowiadała krzywiznie powierzchni sferycznej. Spektakl można zobaczyć bardzo dobrze na wprost. Na obszarach marginalnych jakość obrazu jest zazwyczaj nieco gorsza. Dlatego te proste obiektywy są również w dolnym zakresie cenowym.

Dla droższych okularów stosuje się zaawansowaną technologię, aby uzyskać lepszy obraz: Kształt tych asferycznych okularów różni się od zwykłej powierzchni sferycznej, o której mowa powyżej. Rozpatrywany jest indywidualnie na podstawie skomplikowanych obliczeń matematycznych przez wysokospecjalistyczne maszyny NC. To swobodne szlifowanie daje szkłu możliwość wyświetlania bardzo ostrych obrazów we wszystkich kierunkach widzenia. Pozwala to również na jeszcze cieńsze szlifowanie soczewek.

ZALETY WYSOKIEJ JAKOŚCI SOCZEWEK OKULAROWYCH

Każdy, kto zdecyduje się na warifocale lub okulary komputerowe, nosić będzie na nosie dużo „high-tech”. Precyzyjne ustawienie soczewek przed uczniami jest podstawowym warunkiem optymalnej korekcji i jest teraz osiągane za pomocą elektronicznego urządzenia centrującego. Uwzględnia to nie tylko odległość między okiem a soczewką okularową, ale także pochylenie głowy podczas czytania, indywidualne ruchy wzroku użytkownika i wiele innych parametrów. Jeśli chodzi o określenie indywidualnego punktu widzenia, komputerowe systemy kamer wspomagane komputerowo zapewniają dokładność do jednej dziesiątej milimetra. Soczewki okularowe wykonane do pomiarów w ten sposób przynoszą znaczącą poprawę jakości obrazu, a tym samym jakości życia.

Zasada działania kciuka: Im wyższa wymagana korekcja wzrokowa, tym więcej „know-how” należy wykorzystać, aby uzyskać optymalny efekt wizualny przy zastosowaniu soczewek estetycznych. A okulary muszą być ustawiane i szlifowane dokładniej. Im wyższa dokładność, tym mniejsze są dodatkowe błędy obrazu. Ale im wyższe są kalkulacje i koszty produkcji, tym szkło będzie droższe.

DLACZEGO SOCZEWKI MAJĄ BYĆ ANTYREFLEKSYJNE?

Soczewki antyrefleksyjne filtrują irytujące odbicia, które osłabiają wzrok i zmęczają oczy. Powłoka antyrefleksyjna zapewnia naturalne, prawdziwe wrażenie wizualne. Przy mniejszym odbiciu światła przez soczewki przechodzi więcej światła. W pokojach, przed monitorem, o zmierzchu i w nocy oczy pozostają dłuższe.

Ważna jest również antyrefleksyjna powierzchnia wewnętrzna soczewek. Bez wewnętrznej powłoki antyrefleksyjnej, osoba nosząca okulary może widzieć własne oczy w soczewkach, a prowadzenie samochodu może być niebezpieczne: Jeżeli światło reflektora kolejnych pojazdów odbija się od tylnej części soczewki okularowej w oczy, ryzyko wypadku wzrasta z powodu efektu olśnienia.

Okulary korekcyjne

KOSMETYCZNE ZALETY SZKŁA ANTYREFLEKSYJNEGO

Powłoka antyrefleksyjna soczewek oznacza nie tylko lepsze widzenie, ale również lepszą widoczność. Soczewki antyrefleksyjne są mało widoczne. Oczy nie znikają za okularami, ale mimo pomocy wizualnej wyglądają naturalnie i pięknie.

W JAKI SPOSÓB SOCZEWKI ANTYREFLEKSYJNE?

Do powlekania antyrefleksyjnego soczewek okularów odparowuje się ultracienkie, antyrefleksyjne warstwy bezbarwnych kryształków fluorku magnezu, zwane powłokami antyrefleksyjnymi. Nakładając się na warstwy, fale świetlne wymazują się wzajemnie. Oferowane są różne poziomy antyrefleksyjne: lekkie antyrefleksyjne, normalne antyrefleksyjne, super-refleksyjne. Poziomy odbicia przeciwodblaskowego różnią się w proporcji odruchów resztkowych. Super lustrzane soczewki odbijają mniej niż dwa procent światła. Mówiąc prościej: im więcej warstw, tym wyższy poziom antyrefleksyjności i lepsza powłoka antyrefleksyjna.

ANTYREFLEKSYJNE SOCZEWKI DO JAZDY SAMOCHODEM

Każdy, kto musi nosić okulary podczas jazdy samochodem lub pracy na ekranie komputera, powinien zainwestować w powłokę antyrefleksyjną. Powłoki odporne na zabrudzenia są również przydatne w przypadku soczewek antyrefleksyjnych.

Polaryzujące soczewki

Soczewki polaryzujące zapobiegają odbiciom światła od gładkich powierzchni. Światło słoneczne promieniuje zazwyczaj we wszystkich kierunkach, bez skrętu. Jeżeli fale świetlne uderzają w powierzchnie wody lub metalu, mokre drogi lub śnieg, światło odbija się i spolaryzowane przez te powierzchnie, tj. skierowane w jednym kierunku. Rezultat: nieprzyjemne odblaski, zmniejszony kontrast widzenia.

Warstwa polaryzacyjna na soczewkach zapobiega oślepieniu. Warstwa ta, zwana również filtrem polaryzacyjnym, nie pozwala, aby odbite prostopadłe fale świetlne przenikały do oczu. Ale dochodzą tam jednak poziome fale, jakie przenoszą informację. Filtr polaryzacyjny zapewnia również wysoki kontrast widzenia i lepszą percepcję kolorów.

Soczewki polaryzujące są przydatne dla osób aktywnych, które dużo poruszają się na świeżym powietrzu, takich jak miłośnicy sportów zewnętrznych i wodnych, ale także dla pilotów i kierowców. Te ostatnie zmniejszają w szczególności ryzyko wypadków, spowodowanych na przykład olśnieniem spowodowanym działaniem mokrej nawierzchni.

Soczewki polaryzujące nadają się tylko częściowo do sportów zimowych. Chociaż zmniejszają one zakłócający efekt odblasku śniegu, efekt polaryzacji może być wadą patrzenia na drogę startową. Pasy przymusowe mogą praktycznie zniknąć. Tutaj należy zasięgnąć porady eksperta.

Obiektywy fototropowe

Obiektywy fototropowe to soczewki samonasycające się. Reagują one na promieniowanie UV i coraz bardziej ciemnieją, gdy słońce świeci jaśniej. Jeśli mniej światła słonecznego uderza w nie, rozjaśniają się. Zaleta: jedna para okularów do wszystkich warunków oświetleniowych.

W tym celu do materiału soczewek okularów dodawane są cząsteczki niektórych związków chemicznych o właściwościach fotoaktywnych. Reagują one pod wpływem promieniowania UV – staje się ciemniejszy lub jaśniejszy. Usuwanie zaciemnienia jest zazwyczaj szybsze niż usuwanie błędów.

Okulary korekcyjne

Od czasu wynalezienia w 1964 roku przez amerykańską firmę Stookey i Armistead pierwszej soczewki barwiącej światło, autotoniści stali się lepsi, szybsi i potężniejsi. Dziś osiągają one nawet 90-procentową przerwę w pracy. Czas ten wynosi dla niektórych z nich tylko 15-30 sekund, średnio od jednej do półtorej minuty. Średni stopień rozjaśnienia uzyskuje się po półtorej i półtorej minuty, pełną klarowność po ośmiu do dziesięciu minutach.

Jeśli nie chcesz przełączać się między okularami na receptę a okularami przeciwsłonecznymi, jeśli masz światłoczułe oczy lub chcesz mieć odpowiedni odcień odpowiadający warunkom oświetleniowym, znajdziesz odpowiednie rozwiązanie z optykiem. Ważne: Soczewki fototropowe muszą zapewniać 100% ochronę przed promieniowaniem UV.

Uwaga, kierowcy: Soczewki samostartujące się zazwyczaj nie nadają się do ochrony przed słońcem i olśnieniem podczas jazdy samochodem. Nowoczesne szyby samochodowe filtrują promieniowanie UV. Nie dociera już do soczewek – efekt barwienia nie występuje.

Powłoka odporna na zabrudzenia i wodę

Brud i wodoodporne powłoki zapewniają gładką powierzchnię szkła: brud i tłuszcze skórne nie przywierają, kropelki wody odrywają się. Tutaj wykorzystuje się efekt lotosu. Co jest naturalne dla roślin lotosu, soczewki okularowe mogą być również stosowane: wypływająca woda usuwa z nich cząsteczki brudu. Rezultat: dłuższe, wyraźne widoki i mniej czyszczenia. Dodatkowo elastyczna, twarda warstwa chroni tworzywo sztuczne przed drobnymi zarysowaniami i innymi czynnikami mechanicznymi.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/serwe116/domains/zobaczkolory.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326