Okulary przeciwsłoneczne zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV i przejrzystą widoczność

0
1390

Nawet jeśli ludzie nie cieszą się taką przyjemnością jak promienie słoneczne – powinni chronić się przed towarzyszącym promieniowaniem UV. Okulary przeciwsłoneczne z silną siłą są praktyczne na kilka sposobów: trzymają promienie ultrafioletowe z dala od oczu, korygują upośledzenie wzroku i jednocześnie stanowią modę. Przeczytaj tutaj wszystko, co musisz wiedzieć o okularach przeciwsłonecznych dla osób noszących okulary.

Okulary przeciwsłoneczne na ogół spełniają dwa główne cele medyczne. Z jednej strony zapewnia, że światło słoneczne nie odbija się od nasłonecznienia. Przy silnym oświetleniu odruchy ucznia osiągają swoje granice, jeśli chodzi o regulację światła. Promienie świetlne podrażniają komórki znajdujące się z tyłu oka, co powoduje automatyczne sklejanie się powiek. Efekt olśnienia jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ przez krótki czas znacznie ogranicza widoczność: Każdy, kto przez pomyłkę spojrzał na słońce wie jak długo trwa przyzwyczajenie się do normalnego oświetlenia. Może to być szczególnie niebezpieczne podczas jazdy samochodem, dlatego okulary przeciwsłoneczne powinny być zawsze umieszczone w schowku na rękawice. Dla osób krótkowzrocznych lub patrzących długo, które nie mogą nosić soczewek kontaktowych, okulary z ostrością wzroku są odpowiednie, aby mieć oko na przedmioty na drodze nawet przy słabym nasłonecznieniu.

Okulary przecwisłoneczne

Oprócz światła widzialnego, niewidoczne krótkie promieniowanie UV zagraża oczom. Mimo że jest źródłem zaledwie siedmiu procent promieniowania słonecznego, jest on szczególnie bogaty w energię i tym samym zdradziecki. Może uszkodzić oko na różne sposoby: Podczas gdy oparzenia rogówki i spojówki, podobne do poparzenia słonecznego, są bolesne i rzadko powodują powikłania, takie jak bliznowacenie, uszkodzenie soczewki oka czy siatkówki, mogą mieć poważne konsekwencje. Podczas gdy silne światło słoneczne zasłania soczewkę i może trwale przesłaniać widok, światło UV może nawet spowodować nieodwracalne uszkodzenie siatkówki, a nawet zaślepienie. Okulary przeciwsłoneczne – z siłą lub bez – mogą temu zapobiec. Decydującym czynnikiem jest tu zdolność soczewek do filtrowania światła UV, dla którego stopień zabarwienia szkła nie jest wskazaniem, wbrew powszechnej opinii. Oznakowanie CE umieszczone na wewnętrznej stronie świątyń jest raczej ważną wskazówką, że okulary przeciwsłoneczne czynią niebezpieczne fale UV nieszkodliwymi.

Różne powłoki do różnych zastosowań

Okulary przeciwsłoneczne z ostrością wzroku oraz klasyczne okulary przeciwsłoneczne dostępne są w niemal każdym możliwym kolorze i kształcie, jako modne akcesoria lub do uprawiania sportu. W zależności od wad wzroku proces produkcji szklanki lub soczewek plastikowych może być różny. Na przykład produkcja przyciemnianych soczewek progresywnych jest znacznie bardziej złożona niż produkcja konwencjonalnych soczewek jednoogniskowych. Dodatkowo optyk może zastosować różne powłoki, aby dostosować grubość okularów przeciwsłonecznych do własnych potrzeb. Na przykład, soczewki z filtrami polaryzacyjnymi zapewniają optymalną ochronę przed odbiciem światła od wody, gdy odbicia światła są szczególnie silne. Okulary przeciwsłoneczne z niebieskimi filtrami zwiększają kontrast widzenia, dlatego szczególnie nadają się do sportów takich jak golf, które wymagają wysokiej precyzji. Okulary przeciwsłoneczne produkowane specjalnie dla kierowców niezawodnie redukują uciążliwe olśnienia – nawet w godzinach porannych i wieczornych. Konwencjonalne soczewki bez powłoki lub antyrefleksyjne mogą być nawet barwione bezpośrednio przez optyka. Okulary przeciwsłoneczne o dużej wytrzymałości: Dioptery i stopień zabarwienia muszą być odpowiednie.

Okulary słoneczne o mocnym wzroku

Potrzebny jest również paszport do okularów przeciwsłonecznych dla osób noszących okulary – w końcu optyk musi znać dokładnie swoje wartości, aby móc optymalnie wyregulować okulary przeciwsłoneczne. Jeśli ostatni test wzroku miał miejsce przed chwilą, optyk może ponownie sprawdzić oczy. Oprócz prawidłowych wartości dioptrii, stopień zabarwienia soczewek jest również ważny dla okularów przeciwsłonecznych z dużą siłą. Zależy to od indywidualnej wrażliwości na odblaski, która różni się w zależności od osoby. Z drugiej strony, istnieją różne kategorie filtrów, w zależności od tego, gdzie i do jakiego celu należy zakładać okulary przeciwsłoneczne. Barwienie 20 do 57 procent zaleca się tylko w przypadku nadmiaru dni. Z drugiej strony barwa 57-82% doskonale nadaje się na normalne letnie dni w Europie Środkowej. 80 do 92% filtracji świetlnej nadaje się również na południe Europy, wakacje w górach czy rejsy wycieczkowe. W wysokich górach i na lodowcach należy przefiltrować od 92 do 97% promieni słonecznych. Należy jednak uważać: okulary przeciwsłoneczne z ostrością wzroku nie nadają się już do stosowania w ruchu drogowym.

Jak w przypadku okularów na receptę, przyzwyczajenie się do nowych obiektywów i ich wymiarów może zająć trochę czasu. W przypadku okularów przeciwsłonecznych proces ten może potrwać nawet nieco dłużej, ponieważ nie nosisz ich przez cały czas. Doświadczenie pokazuje, że w szczególności używanie okularów zmiennoogniskowych wymaga pewnej praktyki. Nie tylko poruszaj wzrokiem, gdy rozglądasz się, ale również obracaj głową – szczególnie podczas jazdy samochodem lub wspinaczki po schodach. W przypadku widzenia bliskiego, takiego jak na przykład czytanie, należy tylko opuścić wzrok, ponieważ zakres zbliżania zmiennoogniskowego jest zawsze na dolnej krawędzi okularów. Oczy zwykle przyzwyczajają się do koloru okularów przeciwsłonecznych w ciągu kilku sekund. I nie martw się: nawet jeśli często nosisz ciemne okulary, twoje oczy nie stracą zdolności skutecznej ochrony przed zbyt dużą ilością światła.

Okulary przecwisłoneczne

Dostępne w przystępnej cenie okulary przeciwsłoneczne z dobrą widocznością

Normalne okulary przeciwsłoneczne dostępne są latem w niemal każdym dyskoncie i aptece. Jeśli jednak chcesz kupić okulary przeciwsłoneczne z siłą, droga do optyka jest prawie nieunikniona. Tutaj można nie znaleźć okulary przeciwsłoneczne za pięć euro, ale są również tanie okulary przeciwsłoneczne z widokiem od około 30 euro i profesjonalne porady, zwykle na górze. Należy jednak głębiej zagłębić się w kieszeń, aby uzyskać soczewki progresywne barwione, ponieważ ich produkcja jest bardziej skomplikowana. Wielu optyków oferuje jednak kombinowane oferty: Oznacza to, że kupując zwykłą parę okularów uzyskujesz okulary przeciwsłoneczne z dobrą widocznością po obniżonej cenie.

Wszystko ważne na pierwszy rzut oka:

  • Okulary przeciwsłoneczne z ostrością wzroku są szczególnie ważne dla osób z wadliwym widzeniem, które nie mogą lub nie chcą nosić soczewek kontaktowych.
  • Chronią oczy w lecie przed oślepieniem spowodowanym przez widzialne światło słoneczne i szkodliwe promienie UV.
  • Okulary przeciwsłoneczne z wytrzymałością są wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego, a w wersji progresywnej są bardziej skomplikowane i dlatego droższe.
  • W Europie Środkowej poziom zabarwienia okularów przeciwsłonecznych powinien wynosić od 57 do 82 procent.

Podobnie jak zwykłe okulary, oczy muszą przyzwyczaić się do okularów przeciwsłonecznych z dużą siłą. Koszt okularów przeciwsłonecznych dla osób noszących okulary jest wyższy niż w przypadku klasycznych okularów przeciwsłonecznych, w zależności od modelu i indywidualnego błędu załamania światła.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/serwe116/domains/zobaczkolory.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326