Czym jest daltonizm i jak sobie z nim radzić?

0
1749

Termin „daltonizm” czasami używa się czasami do określenia czerwonozielonej kolorystyki, choć obecnie wyrażeń deuteranomalia i deuteranopia używa się częściej. Osoby z czerwonozieloną ślepotą koloru mają problemy z percepcją wzroku, jeśli chodzi o czerwień i zieleń. Rodzaj upośledzenia może się znacznie różnić w zależności od pacjenta i liczby stożków czułych na kolor, których brakuje lub które nie działają prawidłowo.

Warunek ten został powołany do tego, aby pierwsza osoba napisała o czerwonozielonej kolorystyce, Brytyjczyk o nazwisku John Dalton, który w 1798 roku opublikował pracę opisującą własną kolorblindness. Uważano, że była to pierwsza pisemna dyskusja na temat upośledzenia postrzegania kolorów i doprowadziła do szczytowego zainteresowania badaniami nad zaburzeniami widzenia i wzroku. Dalton sam był znanym naukowcem, który przez całe życie dokonywał różnych odkryć, ilustrując, że bycie ślepym na kolor nie jest przeszkodą.

Kiedy ludzie po raz pierwszy słyszą pojęcie „kolorblind”, często wyobrażają sobie, że oznacza to, że ludzie będą widzieć świat w czerni i bieli. W rzeczywistości, ponieważ ludzie dowiadują się, czy używają symulatora ślepego koloru, prawdziwa ślepota kolorów, gdzie świat jest postrzegany w tonach monochromatycznych, jest rzadkością. Zamiast tego osoby z takimi warunkami jak Daltonism zmniejszają wrażliwość na niektóre kolory, co może utrudniać rozróżnienie niektórych obszarów widma.

Na przykład, ktoś z czerwonozielono-zielonkawym zabarwieniem może widzieć czerwienie w odcieniach od żółtego do brązowego, w zależności od składu koloru. Może to stać się problemem, gdy informacja jest prezentowana wizualnie, ponieważ niektóre kolory nie wyróżniają się na tle niektórych tła; na przykład, jego czerwony tekst na złotym tle drążka jest trudny do odczytania, ponieważ oczy nie są wystarczająco wrażliwe, aby czerwone mogły rozróżnić te dwa kolory. Podobnie, wiele osób z Daltonism mają problemy z fioletowym obszarze spektrum i czuć wiele purpurowych jak niebieski z powodu zmniejszonej wrażliwości na czerwień.

Daltonizm

Daltonizm jest upośledzeniem wzroku związanym z płcią. Odpowiedzialny gen znaleziony na chromosomie x powoduje, że stan ten jest częstszy u mężczyzn niż u kobiet. Aby kobieta doświadczyła tego upośledzenia wzrokowego, musi przejąć zarówno wadliwe kopie genu, podczas gdy mężczyzna po prostu potrzebuje go. Kobiety mogą być nosicielami i przekazywać geny dzieciom, które mogą samodzielnie rozwinąć daltonizm lub nieść go przyszłym pokoleniom.

Różnice w postrzeganiu wzroku są często zauważane w młodym wieku, zwłaszcza gdy dziecko jest zabierane do regularnych badań wzroku. Testy diagnostyczne mające na celu wykrycie problemów z wrażeniami kolorystycznymi mogą być stosowane, gdy istnieje obawa, że dziecko ma daltonizm lub podobne upośledzenie.


Warning: A non-numeric value encountered in /home/serwe116/domains/zobaczkolory.pl/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 326